Шуманова декларација
     
СУМАНОВА ДЕКЛАРАЦИЈА

Идеје о стварању уједињене Европе су конкретизоване у документу француског министра спољних послова Роберта Шумана, познатом као Шуманова декларација из 1950. године. Овом декларацијом је предвиђено стварање функционалне интеграције са заједничком, наднационалном производњом угља и челика Француске и Немачке, која је отворена за приступање и других држава Европе.

У декларацији су наведена четири основна начела на којима почивају циљеви који треба да се остваре:

  • Ривалство између Француске и Немачке треба да нестане.
  • Подухват формирања наднационалне производње угља и челика је изузетно важан за ове две земље, али је отворен за све европске народе који деле исте циљеве. Производња угља и челика ће бити стављена под контролу заједничког органа Високе власти.
  • Спајањем економских интереса држава чланица подићи ће се животни стандард становништва.
  • Одлуке Високe власти су обавезујуће за све државе чланице.

Основни циљеви Шуманове декларације су били да се помоћу заједничке производње угља и челика омогући повратак Немачке у међународну заједницу, обнови тешка индустрија у Европи и омогући снажан привредни развој. У Декларацији је наведено да „обједињавање производње угља и челика треба одмах да обезбеди успостављање заједничких основа економског развоја као првог корака ка уједињавању тржишта и развоју производње“.

Шумановом декларацијом је предвиђено оснивање Врховног органа власти задуженог за француско-немачку производњу угља и челика „у оквиру отворене организације којој могу да се придруже све европске државе“. Након договора ове две кључне државе, организацији су се придружиле Италија, Холандија, Белгија и Луксембург, тако да је шест држава закључило Уговор о оснивању Европске заједнице за угаљ и челик (Париски уговор).