савет министара

Савет министара

Састав: Савет министара, како и само име каже, окупља представнике држава на министарском нивоу. Састав Савета варира у зависности од материје која је на дневном реду. Уколико је на дневном реду питање из области пољопривреде, састанак Савета1 ће се одржати на нивоу министара пољопривреде, за питања из области енергетике, састаће се министри енергетике итд. То су такозвани секторски савети. Постоји и Генерални савет, који се увек састаје на нивоу министара спољних послова.

Савет министара је законодавно тело Европске уније које има следеће Функције:

  • Усваја одлуке и правне акте на предлог Комисије.

  • Усваја годишњи буџет.

  • Потписује споразуме између ЕУ и других земаља.

  • Доноси одлуке о расписивању избора за Европски парламент.

  • Обавља функцију координације.

  • Доноси одлуке о промени броја чланова Комисије, општих првобранилаца и судија.

Начин рада: Седнице Савета се сазивају на иницијативу председника Савета, на захтев једног од чланова или на иницијативу Комисије. Државе чланице наизменично председавају Савету, у периоду од 6 месеци. Председавајући сазива седнице, поставља дневни ред, потписује усвојене акте. Да би се обезбедио континуитет у раду Савета постоји тројни систем председавања (такозвана Тројка), у којем учествују садашњи, претходни и будући председник Савета.

Да би Савет успешно и у континуитету обављао своју функцију, формиран је Комитет сталних представника држава чланица, познат под називом COREPER . Основна функција COREPER -а је да припрема рад Савета. Сви предлози Комисије прво долазе у COREPER и ако се у њему постигне сагласност по одређеном питању, Савет усваја ту одлуку без расправе.

Савет доноси одлуке једногласно или апсолутном већином или квалификованом већином (представља правило). Када се доносе одлуке једногласно (у области спољне политике и безбедности, пореске политике) важи правило: 1 држава 1 глас. За квалификовану већину је потребно 55 % гласова ЗА, односно 16 од 28 земаља чланица, као и да земље које су гласале представљају 65 % укупне популације ЕУ. Блокирајућа мањина мора да укључи најмање 4 земље које представљају 35 % популације ЕУ.


1 Савет министара, који се скраћено још назива и Савет, треба разликовати од Европског савета који, поред Савета министара, постоји као орган Европске уније и Савета Европе која је посебна међународна организација. Једино се за Савет министара користи скраћеница Савет !