Састав : У Европском парламенту су директно представљени држављани држава чланица. Посланике за Европски парламент бирају држављани држава чланица на непосредним изборима. Број посланика је пропорционалан броју становника. Ниједна земља не сме да има мање од 6 посланика, ни више од 96. У Европском парламенту груписање странака се не врши на националној, већ на идеолошкој основи. Највеће странке у Европском парламенту су Европска народна странка (удружење демохришћанских странака), Социјалдемократска странка Европе, Европски либерали, Странка зелених. Број посланика у европском парламенту је тренутно 765 .
Функције:
-
У процедури саодлучивања
заједно са Саветом доноси законодавне акте.
-
Надзире рад других органа, посебно Комисије.
-
Заједно са Саветом усваја буџет ЕУ.
-
Бира председника Комисије, гласа о одобрењу Комисије, гласа о поверењу Комисији.
Начин рада:
Европски парламент одржава своја заседања у Бриселу и Стразбуру. Месечни план рада обухвата прве две недеље у месецу када се ради у Бриселу, где чланови учествују у парламентарним комисијама. Трећа недеља у месецу се такође спроводи у Бриселу и ту чланови учествују у раду политичких група, док се четврте недеље у месецу у Стразбуру одржавају пленарни састанци.
Најважнији рад чланова Парламента се одвија у одборима и парламентарним делегацијама. Постоје 23 парламентарна одбора, која покривају сва питања у вези са ЕУ и 20 унатарпарламентарних делегација. Одбори припремају пленарне седнице Парламента
предходна
следећа